DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN OLUŞAN KOYU KIRMIZI DİŞ ETLERİNİ NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Bakımlı diş etleri koyu kırmızı olmaz. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin koyu kırmızı olması normal değildir ve diş eti sorunlarının erken bir belirtisi olabilir. Dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz koyu kırmızı görünüyorsa diş hekiminize danışmanızı öneririz.

DİŞLERİMİ FIRÇALARKEN DİŞ ETLERİM NEDEN KOYU KIRMIZI OLUYOR?

Diş fırçalarken diş etlerinde oluşan koyu kırmızı görünüm her zaman dişlerin çok sert fırçalanmasından ya da yanlış diş fırçası tercihinden dolayı oluşmaz; bu durum diş eti sorunlarının bir belirtisi olabilir. Diş eti sorunları, dişlerinizin arasında ve etrafında oluşan plaklardan kaynaklanabilir. Plaklar uzaklaştırılmadığı taktirde (genellikle fırçalanarak), diş etlerinizi tahriş edebilir ve sonuçta koyu kırmızı bir görünüm kazanmalarına neden olabilir.

Diş fırçalarken diş etinin koyu kırmızı görünüm alması acı veren bir durum değildir ancak diş fırçalama veya diş ipi kullanımı sırasında böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda diş hekiminize danışmanız önemlidir. Diş hekimi, bu durumun ileri seviyede bir rahatsızlığa dönüşmesini engellemek için nasıl önlemler alınıp ne gibi tedavi yöntemleri uygulanabileceği ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir.

Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin koyu kırmızı görünmesi ihtimalini azaltmak için edinmeniz gereken 5 adımdan oluşan günlük ağız bakım alışkanlıkları şunlardır: