DİŞ HEKİMİNİZ DİŞ ETİ SORUNLARINIZI NASIL TEDAVİ EDEBİLİR

Diş hekimleri diş ve diş eti sağlığını korumada uzmandırlar. Diş hekimi ziyaretlerinizde ağzınız, dişleriniz ve diş etlerinizin kontrolünü sağlayarak olası bir problemi fark ederek önlem alabilirler.

Diş ağrısı veya hassasiyetten farklı olarak diş eti sorunları genellikle ağrı veya rahatsızlık hissi oluşturmazlar ve siz diş eti sorununuz olduğunu güçsüz, kızarmış diş etlerinizden anlasanız dahi önlem almak için diğer problemler gibi hızlıca adım atmayabilirsiniz. Bu durum diş eti sorunlarına giden bir yolculuğa dönüşebilir.

DİŞ MUAYENESİNDE DİŞ ETİ SORUNLARI NASIL TESPİT EDİLEBİLİR

Diş hekiminiz muayenenizin ilk adımında geçmişiniz ile ilgili bilgiler sorabilir. Bu onun risk faktörleriniz ve olası sorunlarınız ile ilgili bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Size aşağıdakilere benzer bazı sorular sorabilir.

  • Koyu kırmızı diş etleri veya güçsüz diş etleri gibi belirtileriniz bulunuyor mu?
  • Diş eti sorunları ile ilgili daha önce bir tedavi gördünüz mü?
  • Sigara içiyor musunuz veya ailenizde diş eti sorunları yaşayan bir kişi bulunuyor mu?
  • Dişlerinizi düzenli fırçalıyor musunuz gibi genel ağız bakım soruları

Bu soruları sorarak diş hekiminiz olası bir diş eti sorununu saptayabilir. Eğer daha önceden tedavi olduysanız veya erken dönem diş eti sorunları belirtilerine sahipseniz, olası problemlerle ilgili diş hekiminiz harekete geçebilir. Eğer sigara içiyorsanız veya ailenizde diş eti sorunları yaşamış bir birey bulunuyorsa yine yüksek riskli sayılabilirsiniz. Bunun dışında eğer günlük ağız bakım alışkanlıklarınız iyi durumda değilse bu da diş eti sorunları yaşayabileceğiniz anlamına gelebilir.

Diş hekimi muayenenizin ikinci adımı diş hekiminizin belirtileri araması olacaktır, bunlar:

  • Enfekte olmuş, kızarmış veya güçsüz diş etleri
  • Koyu kırmızı diş etleri
  • Diş eti dokusunda değişiklik
  • Güçsüz diş etleri
  • Diş eti ve diş arasındaki bölgede cepler veya derin boşluklar
  • Gevşemiş dişler

DİŞ HEKİMİNİZ NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Eğer diş hekiminiz diş eti sorununuz olduğunu tespit ederse size diş taşı temizliği gibi profesyonel bir temizlik önerebilir. Bu uygulamada inatçı plaklar uzaklaştırılarak dişleriniz gerçekten temizlenir.

Diş hekiminiz ayrıca diş eti sorunları yaşamamak için evde nasıl önlemler alabileceğiniz ile ilgili sizi bilgilendirebilir.

Eğer ciddi bir diş eti sorununuz varsa diş hekiminiz klorheksidinli bir ağız çalkalama suyu önerebilir.

DİŞ HEKİMİNİZİ NE KADAR SIKLIKLA ZİYARET ETMELİSİNİZ?

Diş hekiminiz ne kadar sıklıkla muayeneye gelmeniz konusunda sizi bilgilendirecektir. Ancak eğer diş hekimi muayenelerinizin arasındaki dönemde bazı sorunlar yaşarsanız en kısa sürede muayeneye gitmeniz gerekir.