DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN OLUŞAN KOYU KIRMIZI DİŞ ETLERİNİ NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

Bakımlı diş etleri koyu kırmızı olmaz bu yüzden eğer dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz koyu kırmızı oluyorsa bu normal değildir. Bu diş eti sorunlarının erken bir belirtisi olabilir ve bu yüzden de bu aşamada diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Koyu kırmızı diş etlerinin birçok sebebi olabilir - yeni bir ağız bakım alışkanlığı, sert veya yetersiz fırçalama, çok fazla fırçalama veya bazı sağlık sorunları. Genellikle koyu kırmızı diş etleri plakların diş etrafında veya üzerinden birikmesinden kaynaklanır. Eğer bu plaklar uzaklaştırılmazsa diş etinde koyu bir kırmızılığa neden olabilir.

Burada dişlerinizi fırçalarken koyu kırmızı bir görüntü oluşuyorsa, bunu yaşama ihtimalini azaltmak için edinmeniz gereken 6 adımdan oluşan günlük ağız bakım alışkanlarını bulabilirsiniz:

1. İki kez iki dakika

Fırçalama dişlerin üzerinde ve aralarında biriken plakların ve yemek parçalarının uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Eğer bu plaklar uzaklaştırılmazsa diş etlerinizi irite ederek diş eti sorunlarına sebep olabilirler. Günde 2 kez 2 dakika boyunca, parodontax gibi florürlü bir diş macunu ile fırçalamanız önerilir.

2. Hiçbir yeri atlamayın

Dişlerinizi fırçalarken ağzınızın her köşesini fırçaladığınızdan ve özellikle de dişler arasındaki ulaşılması zor bölgeleri fırçaladığınızdan emin olun. Dişin iç ve dış yüzeyleri, ısırma yüzeyleri gibi ağzınızın her bölgesine diş fırçanızı dolaştırın.

3. Nazik davranın

Söz konusu dişleri fırçalamak ise, sert fırçalamak iyi fırçalamak anlamına gelmez. Hatta sert veya bastırarak fırçalamak veya yıpranmış bir diş fırçasını kullanmak diş minesine zarar verebilir. Bu sebeple dikkatli olmak gerekir. Ayrıca diş fırçasını 3 ayda bir değiştirmeniz önerilir.

4. Açılarını öğrenin

Yuvarlak veya eliptik bir hareketle ve diş fırçası diş etine doğru aşağı 45 derecelik bir açı yapacak şekilde kullanın. Bu diş eti çizgisinin (diş etlerinin diş ile buluştuğu bölümün) temizlenmesine yardımcı olur. Ön dişlerin iç yüzeyleri için diş fırçasını dikey olarak döndürün ve ön kısmını küçük ve yuvarlak hareketler yapacak şekilde kullanın.

5. Diş eti çizgisini unutmayın

Diş eti çizginiz plakların birikmesi olasıdır. Bu bölgeden ve dişler arasındaki boşluktan dikkatli bir şekilde plakların uzaklaştırılmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak diş ipi kullanmak ve diş arası fırçalarını kullanmak bu plakların uzaklaştırılmasında yardımcı olabilir.

6. Dilinizi de unutmayın

İyi bir ağız hijyeni sadece diş ve diş etleri ile ilgili değildir. Nazik bir şekilde dilinizi fırçalayarak plakları ağzınızdan uzaklaştırarak nefesinizi ferahlatmaya ve ağzınızı temizlemeye yardımcı olabilirsiniz.