Location:

Şişmiş diş etleri
Şişmiş diş etleri

DİŞ ETİ SORUNLARININ AŞAMALARI

Gingivit nedir?

Diş etinde şişme gingivanın (diş eti) enflamasyonu için tıbbi terimdir. Diş eti sorunlarının hafif bir şeklidir ve diş eti dokusunda kızarıklık, şişme ve özellikle dişlerinizi fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda veya elma gibi sert bir şey ısırdığınızda kanamaya yol açma eğilimi gösterir.

Gingivit erken evrelerinde önlem alınabilir, bu nedenle diş hekiminizle konuşmak ve diğer problemlere dönüşmeden önce belirtilerinizi anlamak önemlidir. 

Şişmiş diş etleri

Gingivite neler yol açar?

Gingivitin ana nedeni özellikle ulaşması zor alanlarda, dişlerinizin etrafında, üstünde veya arasında sürekli olan gelişen plakların birikmesidir. Bu plaklar diş etini irite eder ve enflamasyona yol açabilir.

Ayrıca diş etleriniz ile dişleriniz arasında küçük boşluklar veya "cepler" oluşur. Tedavi edilmezse, bu cepler derinleşir ve daha hassas dişler veya periodontit gibi ciddi problemlere dönüşebilir.

Sigara içenlerin diş etleri, sigara ve tütün kullanımının diş eti dokularına kan ve besin akışını azalttığı için enfeksiyona karşı daha duyarlıdır.

Gingivitin Önlenmesi

Çabuk önlem alınırsa, gingivit diş hekiminiz tarafından kolayca tedavi edilebilir. Bu nedenle herhangi bir belirti oluşmadan önce diş etinizdeki problemleri görebilecekleri için diş hekiminize düzenli olarak gitmek önemlidir.

Ancak iyi ağız sağlığını koruyarak gingivit riskinizi azaltmak için her gün yapabileceğiniz şeyler vardır. Bunlar arasında günde 2 kez, 2 dakika parodontax Günlük Florürlü Diş Macunu gibi bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak yer alır. Diş eti çizgisi (diş etinin dişle birleştiği alan) boyunca birikmiş plakların temizlenmesinde sıradan bir diş macununa göre 4 kat daha etkili olması nedeniyle diş eti bakımına yardımcı olur.*

* Diş plağı diş eti sorunlarının temel nedenlerinden biridir.
Profesyonel temizlik ve günde 2 kez fırçalamanın ardından sıradan diş macunları ile karşılaştırıldığında.