Location:

Lavaboda kanlı tükürük
Lavaboda kanlı tükürük

KOYU KIRMIZI DİŞ ETİ NE ANLAMA GELİYOR?

Dişlerinizi fırçalarken sizin de diş etleriniz koyu kırmızı görünüyorsa diş eti sorununuz olabilir ve ağız kokusu, güçsüz diş eti ve sonunda diş kaybına kadar gidebilecek sonuçları olabilir.

Dişlerinizi fırçalarken ara sıra ya da her gün koyu kırmızı diş eti görüyorsanız, bu durumu görmezden gelmemelisiniz.

Diş eti hastalığı

KOYU KIRMIZI DİŞ ETİ NEDEN OLUR?

Koyu kırmızı diş eti, dişlerinizin etrafında, üzerinde veya arasında sürekli olarak biriken yapışkan bir film formundaki plaklar neden olabilmektedir. Bu plaklar temizlenmezse, diş etlerini rahatsız ederek kızarıklığa ve diş eti kanamasına yol açabilir.

Ancak koyu kırmızı diş etinin başka olası nedenleri de vardır. Bunlar arasında dişleri çok fazla fırçalamak veya çok sert şekilde fırçalamak, yeni bir diş fırçası veya diş ipi rutini bulunur.

KOYU KIRMIZI DİŞ ETLERİ NASIL ÖNLENİR?

Koyu kırmızı diş etlerinin nedeni olarak neyi düşünürseniz düşünün, yapılacak en iyi şey diş hekiminize en kısa sürede danışmaktır. Diş hekiminiz belirtileri araştırabilir ve sizin için en iyi korunma yöntemini tavsiye edebilir.

Diş eti sorunlarından korunma söz konusu olduğunda dikkate almak isteyebileceğiniz bazı basit adımlar da vardır. Bunlar sorun daha ciddi hale gelmeden durdurmanıza yardımcı olmak için ağız sağlığı rutininizdeki değişiklikleri içerir. En etkili faydayı alabilmek için, bu adımlar her gün uygulanmalıdır:

  1. Günde iki kez en az iki dakika parodontax günlük uzman diş macunu ile fırçalamak. Günde iki kez kullanıldığında parodontax günlük uzman diş macunu diş eti bakımına yardımcı olur. Sıradan diş macunları ile karşılaştırıldığında, plakların uzaklaştırılmasında 4 kat daha etkilidir.*
  2. Diş eti çizginize özel olarak dikkat ederek, küçük başlığı ve yumuşak yuvarlak kılları olan manuel veya elektrikli bir diş fırçası kullanın.
  3. Dişlerinizin arası gibi erişilmesi zor alanlardaki plakları temizlemek için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanın.
  4. Günlük olarak diş eti bakımına yardımcı olan bir gargara kullanın.
  5. Herhangi bir belirti oluşmadan önce diş eti sorunlarını görebilecekleri için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Koyu kırmızı diş etleriniz varsa, daha ciddi sorunlara neden olmadan yardımcı olabilmesi için en kısa sürede diş hekiminize danışın.

* Diş plağı diş eti sorunlarının temel nedenlerinden biridir.
Profesyonel temizlik ve günde 2 kez fırçalamanın ardından sıradan diş macunları ile karşılaştırıldığında. GSK data on file.