Location:

Plak oluşumu
Plak oluşumu

DİŞ ETİ SORUNLARININ NEDENLERİ

Sigara kullanımı sizi nasıl diş eti sorunu yaşama riski altına sokuyor

Diş eti sorunları dişler etrafında, üstünde ve arasında plakların birikmesi sonucu oluşabilir. Bu durum diş etini irite edebilir ve diş etleri kırmızı, şiş hale gelir ve fırçalandığında veya diş ipi uygulandığında kanayabilir. Tedavi edilmezse, bu çok daha ciddi bir hal alabilir ve hatta diş kaybına yol açabilir.

Kül tablasında yanan sigara

Neden sigara kullanıcıları daha fazla diş eti sorunu yaşama riski altındadır?

Sigara kullanımı vücudunuzun enfeksiyonla savaşma becerisini zayıflattığı için, diş eti sorunları ile savaşmayı zorlaştırır ve diş etleriniz zarar gördükten sonra da, sigara bunların iyileşmesini güçleştirir.

Sigara kullananların daha fazla risk altında olmasının bir başka nedeni sigara içmenin diş eti sorunlarının işaretlerini maskelemesidir.

Koyu kırmızı diş eti, diş eti sorunlarının yaygın bir belirtisidir. Nikotin diş etlerine giden kan akışını kısıtladığı için, sigara kullananlar bu erken diş eti sorunu işaretini yaşamayabilir.

Sağlıklı diş etleri pembe renktedir ve kırmızı olurlarsa bu, diş eti sorunlarının yerleşmekte olduğuna dair bir işaret olabilir. Çok sigara içenlerin diş etleri gri hale gelip renklerini kaybedebileceği için bu da gözden kaçabilecek bir başka sinyaldir.

NEDEN DİŞ ETİ SORUNLARI SİGARA KULLANICILARI İÇİN DAHA KÖTÜ OLABİLİR

Bu erken belirtiler gözden kaçarsa, diş eti sorunları daha ciddi hale gelmeden fark edilemeyebilir. Bu bir problemdir çünkü sigara kullananlarda bir kere diş etinde şişme oluştuktan sonra tedavi edilmesi daha zor olabilir. Neden? Çünkü sigara vücudun diş eti sorunları ile savaşma ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve tedaviler sigara içmeyenlerde olduğu kadar işe yaramayabilir. Bu da, sigara içenlerde daha ciddi diş eti sorunları olma ve sonuç olarak diş kaybı yaşamasının daha olası olabileceği anlamına gelir.

Diş eti sorunlarını nasıl önleyebilirsiniz

Birinci adım sigarayı bırakmaktır. Şiddetli diş eti sorunları olan insanlarda bile sigarayı bırakmak büyük bir fark yaratabilir. Bu yüzden sigarayı bırakmak için bir başka iyi nedene ihtiyacınız varsa, sigarayı bırakmak diş etinizin ve dişlerinizin sağlığı için faydalı olabilir.

İyi bir ağız bakım rejimi ile plakların uzaklaştırılması da diş eti bakımınıza yardımcı olur. Günde iki kez parodontax diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak diş eti çizgisi boyunca birikmiş plakların uzaklaştırılımasına ve diş eti bakımına yardımcı olur.

Sigara kullananların düzenli olarak kontrol yaptırması önemlidir çünkü profesyonel muayene, sigara tarafından maskelense bile diş eti sorunlarının işaretlerini görebilir. Diş hekiminiz ayrıca diş eti sorunlarının kötüleşmesine engel olmak için neler yapabileceğiniz konusunda da sizi bilgilendirebilir.