KÖTÜ NEFESE NEDEN OLABİLECEK 6 DURUM

Kötü nefes probleminiz varsa bu sosyal yaşantınızda insanlara yaklaşmanız durumunda rahatsız edici sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden de kötü nefesin nedenlerini anlamak çok önemlidir. Burada kötü nefese neden olabilecek 6 olası etkeni ve bunlar için alabileceğinizi önlemleri bulabilirsiniz:

1. DİŞLERİNİZE VE DİŞ ETLERİNİZE YETERİNCE ÖZEN GÖSTERMİYORSUNUZ

Plaklar dişlerinizin arasında veya üzerine sürekli olarak birikebilir ve bu kötü nefese neden olabilir. Bundan korunmanın en etkili yolu günde 2 kez florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak ve ulaşılması zor bölgeler için diş ipi veya diş arası fırçası kullanmaktır.

2. DİŞ ETİ SORUNLARINA GİDEN BİR YOLCULUKTA OLABİLİRSİNİZ

Kötü nefes, diş eti sorunlarının erken bir belirtisi olabilir. Diş eti ve diş arasındaki bölgede biriken plaklar bu kokuya neden olabilir. Eğer bu plaklar uzaklaştırılmazsa koyu kırmızı diş eti, güçsüz diş eti ve ileri evrede daha ciddi diş eti sorunlarına yol açabilir.

Diş eti bakımınıza yardımcı olmak için sodyum bikarbonat ve florür içeren parodontax gibi bir diş macunu ile dişlerinizi günde 2 kez fırçalayabilirsiniz.

3. YEDİKLERİNİZ VE İÇTİKLERİNİZ

Sarımsak, soğan veya bazı baharatları yemek, alkol veya kahve içmek kısa süreli kötü nefese neden olabilir. Bunu durdurmanın en iyi yolu bu tür yiyecek ve içeceklerden kaçınmaktır.

4. BİR SİGARA KULLANICISISINIZ

Sigara veya nargile içmek kötü nefese neden olabilir. Bunlar ayrıca dişlerinizin lekelenmesine ve diş eti sorunlarını yaşama riskinizin artmasına da neden olabilir. Sigarayı bırakarak temiz ve beyaz dişlere, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

5. CİDDİ BİR DİYET UYGULUYORSUNUZ

Şok bir diyet veya az karbonhidrat içeren bir diyet uygulamak kötü nefes gibi yan etkilere neden olabilir. Çünkü bu durumlarda vücut yağ yakımına yönelir ve bu da keton adı verilen kimyasallar üretir. Bunlar nefesinizin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür bir kötü nefes beslenmenizi değiştirerek engellenebilir.

6. BİR SAĞLIK SORUNUNUZ VAR

Bazı nadir durumlarda sağlık sorunlarınız kötü nefese neden olabilmektedir. Bunlardan birisi "ağız kuruluğu"dur. Bu durum ağız salgısının ağıza akma durumunun azalması ile oluşur. Bu, kötü nefese neden olabilir çünkü tükürük ağızda kokuya neden olabilecek olan plakların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Sindirim sorunları, diyabet, boğaz veya göğüs enfeksiyonları da kötü nefese neden olabilir. Eğer bunların olduğu ile ilgili bir şüpheniz varsa diş hekiminize veya doktorunuza danışın.