DİŞ ETİ SORUNLARINIZIN HAYATINIZI ETKİLEMESİNE İZİN VERMEYİN

Diş eti sorunları hoş olmayan durumlara neden olabilir. Örneğin diş eti sorunları nedeni ile koyu kırmızı ve diş etinde şişme gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Diş eti sorunlarının erken dönem belirtileri ile ilgili çok daha fazla bilgiyi websitemizin diğer sayfalarında bulabilirsiniz. Bunlardan birisini yaşıyorsanız diş hekiminize danışabilirsiniz.

Diş eti sorunlarının gizli etkisi

Dünyada yetişkinlerin %50'si diş eti sorunları yaşamaktadır. Bu sorunları yaşayan kişiler fiziksel etkilerin yanında duygusal ve sosyal açıdan da etkilenebilirler.

Örneğin, ağız kokusuna sahip bir birey sosyal ortamlarda insanlara yakın olmak konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Veya farklı diş eti sorunlarında ağzınızın görünüşünde de sorunlar olabilir. Bu, kişilerin özgüvenini etkileyen bazı sonuçlara yol açabilir.

Dişlerini fırçalarken veya diş ipi kullanırken koyu kırmızı diş eti oluşan kişiler arkadaşları ile yemek yerken yemeklerinde sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Diş eti sorunları nasıl önlenebilir?

Neyse ki diş eti sorunlarının ilerleyişini durdurmanın pek çok yolu var; başta size en uygun tedaviyi önerecek olan diş hekiminizle konuşmak gibi.

Ayrıca diş muayenelerinizin arasındaki dönemde basit adımlar ile diş eti bakımınıza yardımcı olabilir, güçlü dişlere ve ferah bir nefese sahip olabilirsiniz. Bu da diş eti sorunlarının hayatınıza olan etkisini azaltacaktır.

  • Dişlerinizi günde 2 kez en az 2 dakika sıradan diş macunlarından 4 kat daha etkili* parodontax Florürlü diş macunu ile fırçalayarak diş eti bakımınıza yardımcı olabilirsiniz. Diş eti sorunlarının günlük hayatlarını etkilediğini söyleyen 3 kişiden 2'si parodontax'ı 30 gün kullandıktan sonra kendilerine daha fazla güvendiğini belirtti. Ayrıca aynı sayıda kişi artık sosyal hayatlarında diş etleri ile ilgili sıkıntı duymadığını belirtti.
  • Manuel veya elektrikli, küçük başlıklı ve yumuşak fırça kıllarına sahip bir fırça ile diş eti çizgisine dikkat ederek fırçalamak. Örneğin parodontax diş fırçası gibi diş eti bakımınıza yardımcı olacak bir diş fırçası ile günde iki defa fırçalamak dişlerinizi temizlenmesini kolaylaştırabilir.
  • Diş ipi veya diş arası fırçaları ile ulaşılması zor alanlardaki plakların uzaklaştırılması.
  • Diş eti bakımınıza yardımcı olacak bir ağız çalkalama suyu kullanmak.

Diş eti bakımınız ile ilgili en iyi öneriler için diş hekiminize danışın.

*Diş plağı diş eti sorunlarının temel nedenlerinden biridir. Profesyonel temizlik ve günde 2 kez fırçalamanın ardından sıradan diş macunları ile karşılaştırıldığında (parodontax Beyazlatıcı hariç). GSK data on file.